Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

How to write a 5 sentence paragraph using the words simmer real deal crunch doubt frequently
Write the first six term of the sequence a0 = 46 an = an-1 - 8
If i earn 40k every 20 minutes how many minutes would it take me to get 1 million dollars?​
A hidden population has been discovered in Turkey. Researchers have calculated that 22% of the population have Uner Tan Syndrome. Using the Hardy-Weinberg formu
Using the image below, determine the equation of the circle.
The conveniences and automation in the house in the short story suggest that the family who lived there were: In the book there will come soft rain
which statements are true regarding the prism? Check all that apply.
how did north and south prepare for the war
What is the distance in radians 5/8 of the way around the unit circle? A. 5π/8 radians B.5/8 radians C. 5/4 radians D. 5π/4 radians
HELP!!!!!!In the diagram below secants PT & PU have been drawn from exterior point P such that the four arcs intercepted have the following ratio of measure