emiliamancilla70
emiliamancilla70 emiliamancilla70
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.30 per pound. Which
equation best representhe y, total cost of x
pounds of apples?​

Respuesta :

InvictusPain4777
InvictusPain4777 InvictusPain4777
  • 23-10-2019

Answer: The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation: x = pounds of apples and y = total cost

Let's say you bought 2 pounds of apples. The equation would be 1.30(2) = $2.60. Makes sense?

Answer Link
MyBrainIsThinking
MyBrainIsThinking MyBrainIsThinking
  • 28-04-2021

Answer:

The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation:

Cause I'm built different.

Answer Link

Otras preguntas

35 POINTS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Read this excerpt from Frederick Douglass’s speech “The Hypocrisy of American Slavery.” Fellow citizens, pa
What term refers to people who believe in more than one god? a. theologists b. monotheists c. atheists d. polytheists
On a speed-time graph, a horizontal line shows the change in speed is ____.
What is the main goal of debating an issue? Why?
the element fluorine is classified in the periodic table as a/an
What are two numbers that multiply to equal -12 and add to equal 1?
What was a major reason for the cycle of debt and poverty most sharecroppers experienced despite their hard work? Sharecroppers had to buy everything from the
Many historians believe the leading motive for the War of 1812 was the western desire for land expansion. a. True b. False
Please solve the proportion 13/k = 8/12. HINT : THESE ARE FRACTIONS!!!
Which sentence in a 5-paragraph essay states the essay's main idea? A. Lead-in B. Thesis C. Topic D. Transition