kekedrake0647 kekedrake0647
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

13) 6 batteries cost 13 dollars​

13 6 batteries cost 13 dollars class=

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 23-10-2019

Answer:

$2.17 per battery

Step-by-step explanation:

RATE: 6:13

A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate by dividing each term by the lower number to make it 1.

Divide 13 by 6

$2.17 a battery

UNIT RATE: $2.17:1

I'm always happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

SITUATION. My teacher gave me a situation and please answer honestly. Let say you weigh between 118-120 pounds. Your parents noticed you have gained weight and
Multiply and simplify(5a + 2bc) (5a - 2bc)
how many days are really in a year
Which statement best describes an igneous intrusion?     A. Magma explodes to the surface and forms a smooth outer layer of rock.B. Magma is exported to an open
What Are the Different English Words that Don't Rhyme?
What is the function of the pituitary gland?
Multiply and simplify(5a + 2bc) (5a - 2bc)
how many possible remainders are there when dividing any number by 1? 2? 3? 15?
a stone is dropped from the top of 50 m high tower simultaneously another stone is thrown upward with a speed of 20 m/s . calculate the time at which both the s
Who was Tchaikovsky? need help pls