raceca raceca
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Angie bought 3.75 yards of ribbon. Each yard of ribbon costs $2.60. What was the total cost of her ribbon, to the nearest cent?

Respuesta :

Bookworm83
Bookworm83 Bookworm83
  • 22-10-2019

Answer:

The answer is 9.75.

Step-by-step explanation:

Just multiply the yards (3.75) by the cost for one yard ($2.6).

Answer Link

Otras preguntas

x/8 - 1/2 = 6help please.......
What structures did early civilizations create to deal with problems of organization and questions about their existence?
7 times what equals 2
Difference between dance drama and other forms
Why is it important to understand the order in which events occurred
explain how to estimate 368+231 two different ways
Find the geometric mean of 6 and 96. a. 24 b. 29 c. 34 d. 44
Why was the conquest of England documented in a tapestry?
A wall is 3m long 2.6m high and 16m wide. two square gaps of 0.6m by 0.6m each have been left for windows. calculate the volume of the wall
The atomic number of uranium-235 is 92, its half-life is 704 million years, and the radioactive decay of 1 kg