00023636 00023636
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada


If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?

Respuesta :

CPED
CPED CPED
  • 21-10-2019

Answer:

The unit price will be $2.63

Step-by-step explanation:

Unit price can be defined as the price of one item individually instead of a pack.

For example :

Assuming dozen of eggs the unit will be considered as one egg individually. Unit price can be determined by dividing the units/items in a pack by the total amount of the packet.

Now from the question, working Mathematically:

Cost of a pack having 9 board games = $23.67

Cost of a unit = $ (23.67/9) = $2.63

Answer Link

Otras preguntas

Which situation would have been the FIRST to caused the most change on this map? A) The War of 1812 B) The French Revolution C) The American Revolution D) Th
in what ways did nationalism unite people and in what ways did it divide them?
Which statement is true? Spatial order is used when explaining the steps to do or make something. Chronological order is used to present events in time order. O
Find the specific solution of the differential equation dy/dx equals the quotient of 2 times y and x squared with condition y(-2) = e. (4 points) A. y equals ne
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION
6,560 what is the value of 6?​
Why did people live on the coast of Japan
Calculate the volume of 5250 kilograms of wood if the density of wood is 750kg/m?
How much water is in the ocean expressed in km3
Find the surface area