A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions. Pounds 5 15 Cost ($) 0.70 3.50 7 Apples cost $ per pound.

Are my answers correct?

A 5pound bag of apples costs 350 Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios then answer the questions Pounds 5 15 Cost 070 350 7 Apples c class=

Respuesta :

Answer:

1lb to $0.70, 5lb to $3.50, 10lb to $7, 15lb to $10.50

Step-by-step explanation:

Turn your ratios into fractions and place them near each other. you multiply across then divide with the remaining number.

Ver imagen BorutoTheGreat