pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

All of the following expressions are equivalent except _____. (5 - 5) x -5( x - 1) -5 x + 5 5 - 5 x
I really don't understand this spanish
Hey sorry to bother you but what is (x+4)^2
Simplify the expression: 4+4+7d
How is a civic action such as voting different from serving on a jury? A Voting is more important to democracy than jury duty. B All citizens can vote, but only
Identify a control group for the analysis shown in Figure 3. Justify analyzing SIRT3 protein level in four different cancer cell lines, as shown in Figure 1. Ba
38. You should adjust your position in traffic to ensure that you always have an out. A. O TRUE B. O FALSE​
Nevin started a geometric sequence. The first four terms of his sequence are shown below. 162,54,18,6,... c. What is the sixth term of Nevin’s sequence? Show or
Plzzz helppppp !!!!! Write this as an equation that represents the function
Can someone help me out.. Will add brainliest!!​