flor96
flor96 flor96
  • 22-04-2019
  • Mathematics
contestada

A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.

Respuesta :

keshiacochran9oujty7 keshiacochran9oujty7
  • 22-04-2019

Answer:$0.30

Step-by-step explanation:

$3.60/12

Answer Link

Otras preguntas

What particles make up the nucleus of an atom?
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
98 divided by 7 please show how
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
What particles make up the nucleus of an atom?
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet