Mabel bought towels at 3 for $10 and toothbrushes at 5 for $9. She paid $87 for 18 towels and some toothbrushes. How many toothbrushes did she buy?
pls help! thx


Respuesta :

She bought 15 toothbrushes.
She bought 15 toothbrushes!