drxppyjj drxppyjj
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

Answer to question #2

Answer to question 2 class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 05-04-2019

Answer:

  see the attachment

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so 96 ounces is 6 pounds. You solve this problem by making up the difference between the given amount and 6 pounds—basically, you subtract it from 6.

  6 - 3 1/2 = 2 1/2 . . . . for example

Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?
The federal reserve act was passed in what year : a. 1873 b. 1913 c. 1929 d. 1932
If a=2, b=-3, c=4, evaluate a b/c
Which statements accurately describe the Persian Wars? Choose all answers that are correct. A. The Greeks attacked Persia because Darius captured Sparta's king
What is 55 percent of 78?
What are some Examples Of Ethos.
Four friends share 3 sheets of paper equally what fraction of a sheet of paper does each friend get
CPR, or cardiopulmonary resuscitation, is a first-aid technique to help save lives. It involves compressions of the patient’s chest cavity. Which description is
Which of the following is the best description of Dickinson's poetry? A.Verbose and sensuous B.Boisterous and loud C.Concise and introspective D.Musical an
What identifies available computers through the internet?