HELP ASAP! Leah bought 4 pens and a bottle of nail color. Her sister bought 2 of the same pens and 4 bottles of nail color, and spent the same amount as Leah. The nail color cost $2. What is the cost of each pen? The equation 4x+2=2x+8 represents the problem.

Respuesta :

Answer:

Each pen is $3.00.

Step-by-step explanation:

4x+2=2x+8

(subtract 2 from both sides)

4x=2x+6

(subtract 2x from both sides)

2x=6

(divide 2 by both sides)

x=3