elora2007 elora2007
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

you can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

Respuesta :

kkpowell kkpowell
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47/meal

Step-by-step explanation:

You want the unit cost of this value meal.  To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

Answer Link

Otras preguntas

Plz help!!!! 11. Jack placed his new birthday helium balloon into the freezer. Will the balloon expand or shrink? Describe what would happen to the helium gas p
please help A data set has its first and third quartiles as 9 and 17, respectively. Which of the following data points would be considered an outlier for the da
Please help please hurry
Solve the following equation. X - (-6) = 15
Factor 2x² + 13x + 20​
If the system continuously reboots, what is most likely the problem? Overheated CPU Power Failure Failed Hard Drive Application Error
-3(2m+1)+7=-5 What does m equal?
on one of the snowiest days in the history of buffalo new york, nearly 5 feet of snow fell in a 24-hour period. if during this time snow fell at a consistent ra
My little brother does not understand this social studies question "Do you know what country or countries your family EMIGRATED from?
Please help me please hurry