dejones1198 dejones1198
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

Trail mix cost 5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounces ?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2019

Answer:

$.72 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, we take the total cost and divide by the number  of ounces

5.76/ 8 ounces

$.72 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

How can you use the GCF of the numerator and the denominator to write a fraction in simplest form?
What can (should!) you do if you feel that your government is acting unconstitutionally or making decisions that are not in the people’s interest?
Current estimates place the age of the universe at about ______.
A pendulum bob swings back and forth many times before stopping. Heat produced by _____ reduces the _____ available to the pendulum bob. A. friction; heat B.
What is the area of a circle that has a circumference of 42 inches? A. 140.4 in2 B. 126.60 in2 C. 132.62 in2 D. 21.04 in2
Algebra question ( Matrices and Determinants ) 20 points
10/7×-(4)y=7 whats the answer
Who met with President Brezhnev of the Soviet Union in 1972?
A male who, as a child, observed the women in his family being dominated is, in his own life, more likely to: select one: a. love b. batter c. belittle d. orde
Effective note-taking helps support action. distinction. distraction. retention.