jkersen5140 jkersen5140
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

Five roses cost $55 what will 4roses cost

Respuesta :

emily94213 emily94213
  • 25-10-2018

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Since 55/5=11 each rose is equal to 11 dollars. Since you want only four of the roses, you would multiply 4 by the cost of each rose ($11) so 4 roses would cost $44.

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest whole number that rounds to67400
please! Explain a connection with a molecule and matter.
x intercept of the line with the equation 8x-1/3y=16
Hammurabi based his code of laws on older Sumerian and Akkadian laws, which he adapted and expanded. A. True B. False
Which phrase best describes the US constitution
11. In a transverse wave that travels through a medium, the molecules of the medium vibrate A. with smaller amplitudes than the molecules in a longitudinal w
estimate of 396 times 37
what is the ratio for 24 packs at 2 for $9?
In a democratic government each individual's opinion is of equal importance. a. True b. False
In an experiment, which variable changes in response to the manipulation of another variable?