lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

Find fractional notation of 87.5%
substance B? Explain. 10. A 6.50 g piece of substance B was rolled out into a thin sheet measuring 24.0 cm x 18.0 cm. a. Calculate the volume of the sheet of me
Describe how the graph of the function g(x)=1/4|x|-2 can be obtained from the basic graph. Then graph the function.Start with the graph of h(x)=|x|. Then [__]
Humanap ng mga larawan nina Andres Bonifacio at Emilio Aguinaldo. Idikit ito sa typewriting paper at sa ilalim ng mga larawan, ilagay ang katangian at kahinaan
what step is needed for 2m=1+m
which part of the aldr braiding expresses 3 + 7 D is the c o e f f i n c i e n t
Can someone answer this I don't understand please!
Use the diagram to calculate the measure of angle 5
if 1ml = 0.00011 then 9ml= _____
deadweight loss is the question 6 options: 1) decline in total surplus that results from a tax. 2) decline in government revenue when taxes are reduced in a mar