akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The time it takes to transport goods has __________ over time, causing trade to __________.
are watches considered as compound machines?
A student is examining leaf cells. Which organelle is most likely to be missing from the cells? A.a cell wall B.chloroplasts C.lysosomes D.a cell membrane
Taste buds encourage a desire for a variety of flavors, which also stimulates our appetite for foods that offer different nutrients.
Match each excerpt with the types of essay it reprensents
es el saltamontes un productor?
Which decimal is equal to 1/5
In the following reaction, how many grams of nitroglycerin c3h5(no3)3 will decompose to give 25 grams of co2?4c3h5(no3)3(l) 12co2(g) 6n2(g) 10h2o(g) o2(g)
Which of the following improved the relationship between English settlers and the Powhatan American Indian tribe during the 1600s? A. the organization of area t
the cleveland massacre was