Wendy bought 3.74 pounds of swiss cheese at $6.29 per pound and 1.34 pounds of provolone cheese at $6.29 per pound. Which expression does NOT show the total cost, in dollars, of her purchase?

CLEAR CHECK

6.29 ⋅(3.74 + 1.34)

6.29 ⋅ 3.74 + 1.34

6.29 ⋅ 3.74 + 6.29 ⋅ 1.34

5.08 ⋅ 6.29

Respuesta :

Wendy paid 6.29*3.74 for swiss cheese and 6.29*1.34 for provolone cheese.

So the total cost is:

6.29*3.74+6.29*1.34 = 6.29(3.74+1.34)=6.29*5.08

So the answer to this question is b: 6.29*3.74+1.34