SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

Does a large, tall person need more protein than a small, short person?
Bruce gotham swam across lake champlain from new york to the neighboring state of
What does the gdp, gross domestic product, measure? a. the amount of goods bought and sold within a country in a given year b. the amount of exported goods a
write the number that can be shown with this many 1hundreds, 2tens and 18 one
What is the benefit of having different kinds of audiences during a rehearsal?
In each of the following pairs of compounds, which compound is likely to be more soluble in CCl4?
Electrons in the outer shell are called _____.
Definition of active transport
Which sentence uses an adverb clause to add information to this sentence? tyler decided to give away toys. a. tyler decided to give away toys, hoping it would
Is this statement true or false? you should not interview to gather information because the person you interview might be biased. true false