TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 5 light bulbs cost 9 dollars how mush does 7 light bulbs cost?

Respuesta :

emmafedorcek emmafedorcek
  • 22-10-2018

So first off we need to figure out how much each light bulb cost. So 5 divided by 9= 1.8. so each light bulb cost $1.80.  To figure out how many 7 light bulbs cost multiply 7 by 1.8 which equals 12.6. So 7 light bulbs cost $12.60

Answer Link

Otras preguntas

Đối tượng của kế toán là:
(cos2a-cos2b)² + (sin2a+sin2b)²=4sin²(a+b)​
Solve the system of equations: y = 2x - 4 y = x2 - 4
The ribosomes’s primary function in both prokaryotic cells and eukaryotic cells is to A. Build proteins according to the cell’s DNA instruction B. Create RNA C
They want a mixture of 150 grams of water at 60 degrees Celsius, using hot water at 90 degrees Celsius and cold water at 14 degrees Celsius, how many grams of w
Find the value of the sum 219+226+233+⋯+2018. Assume that the terms of the sum form an arithmetic series. Give the exact value as your answer, do not round.
Do this please helpppp
3.Choose the sentence or question that has similar meaning to the first one. They will collect letters tomorrow morning. (4 Points) A. Letters will be collected
find the value of trigonometric ratio​
Drag each equation to the correct location on the table. Match the equations with the value of x that makes them true. 5x - 2x - 4 = 5 5x - (3x - 1) = 7 x + 2x