I went to a store I saw different cat food for my cat 1 is 8 lbs for $16 second is 5 lbs for $12:99 third one is 8lbs for $17 and the fourth one is $ 18.99 how will I figure which cat food that gives me the most for my money,how will I calculates it please help

Respuesta :

AL2006
For each one, divide the quantity by the cost, to get the "unit cost".

#1:  8 lbs / $16  =        0.5     pound per $

#2:  5 lbs / $12.99  =  0.385 pound per $
 
#3:  8 lbs / $17  =       0.471 pound per $ 

#4:  P lbs / $18.99  =  P/18.99 pound per $