rattysirp1dk2u rattysirp1dk2u
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

kelsey can buy 2 pounds of apples or $7. Write an equation to represent the cost, c, for a pounds of apples

Respuesta :

butterlord203
butterlord203 butterlord203
  • 25-09-2018

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)


Answer Link
XxUnknownMilkyxX
XxUnknownMilkyxX XxUnknownMilkyxX
  • 06-01-2022

Answer:

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the vertex of the graph of the function below? y = x2 - 8x + 12 A. (2, 0) B. (4, -4) C. (4, 0) D. (2, -4)
When mrs. myles gave a test, the scores were normally distributed with a mean of 72 and a standard deviation of 8. this means that 95% of her students scored be
What motivates Odysseus to reveal his name and put his men in more danger?
For an angle Θ with the point (12, −5) on its terminating side, what is the value of cosine?
Tetraphosphorus decaiodide is represented by which formula? A) P3I10 B) P4I10 C) P3I8 D) P4I8
A consensual argument seeks and presents common ground. true or false
how did the anglo-saxons regard life
Which compound is formed from a network of bonded ions? a. sugar, C12H22O11 b. water, H2O c. methane, CH4 d. salt, NaCl
write an expression that is equivalent to 2/3(4x+9)
Which of the following is a food chain in the food web shown in the figure above?