xovincent xovincent
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

letty bought 8 12-packs of soda for a total cost of $24 what did each pack of soda cost

Respuesta :

mytoecold mytoecold
  • 24-08-2018
192$ dollars that's what I got
Answer Link
Grinder Grinder
  • 24-08-2018
Each pack of soda cost $3. It's just 24÷8=3.
Answer Link

Otras preguntas

When you run around a track at 5 km/h, your velocity is constant.
The sum of 2 numbers is 76. 1/3 of the first number plus 1/2 of the second number is 34. What are the two numbers? What is the difference between the second n
How were unemployment and homelessness connected to laughter and entertainment in the 1930s?
Mark the statement if it describes Roman society during Julius Caesar’s time. A. Wealthy individuals owned and controlled most of the land. B. Few people
how do you figure out the best buy between 3 items?
HELP!!! The water level at the beach changes during the day. What causes the different water levels? A. Earth's revolution B. the Moon's rotation C. Earth's mag
A bank offers a home improvement loan with simple interest at an annual rate of 12%. J.T. borrows $14,000 over a period of 3 years. How much will he pay back al
If the radius of a circle is 2.5 meters, what is the diameter
Responsible stewardship in the coming decades will require global energy policies that promote both sustainability and technological efficiency. productivity a
How many yards are in 7 miles? A. 252 B. 36,960 C. 700 D. 12,320