ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

please help me write an algebraic expression equation.   then solve these percent problems.A $150 leather jacket is going on sale for a 25% discount. How
What are the four basic parts found in all cells?
Find the area of a triangle with vertices of A(3, 3), B(5, 4), and C(0, 2).
Why are America's founding ideals important?
what is .185 repeating as a fraction
What is the main idea of wizard of oz?
Aluminum metal reacts with HCl to produce aluminum chloride and hydrogen gas. How many grams of aluminum metal must be added to an excess of HCl to produce 33.6
Can someone help me on number 9 please?
How do you solve / figure 8 x 51 (Distributive property)
f(x)= 3x OVER x+1 and g(x) =x^2-1 find formula for f(g(x))