Sebs1 Sebs1
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-08-2018

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Why does Wiesel mention Kosovo in "The Perils of Indifference"?
Eliza comes across an unfamiliar word while reading a science article. She breaks the word into its parts to understand its meaning. Which strategy is she using
What did Charles Horton Cooley add to the field of sociology?
when did william shakespeare live
What is paralelism and how is it used
How do i solve my math problem (5carry 3 on top) 3 on top again
Which phrase would you use to say "again"
- X - 2 = 3 Solve for the x x = ____
The inventions of Orville and Wilbur Wright contributed to developments in which industry?
Complete the sentence with the present tense of the reflexive verb in parentheses. Remember to use the correct reflexive pronoun! Here are accents you can cut a