the complete question is A school purchases boxes of candy bars. • Each box contains 50 candy bars. • Each box costs $30. How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?
step 1 charge for each box $10 so the new box cost $10+$30=$40
step 2 divide the new box cost to total candy bars $40/50=$0.80
the answer is the school have to charge for each candy bar $0.80