Anna buys a magazine and a pizza. She spends $9.75. The pizza costs twice as much as the magazine. How much does the pizza cost? Guess, check, and revise to solve.

Respuesta :

the magazine would be 3.25, then the pizza would be doubled so it would be 6.50, so 3.25 plus 6.59 equals 9.75 so the pizza was 6 50