BrownBeauty5403 BrownBeauty5403
  • 25-05-2023
  • Mathematics
contestada

Cost, revenue, and profit are in dollars and x is the number of units. If the marginal cost for a product is MC = 8x + 70 and the total cost of producing 30 units is $6000, find the cost of producing 40 units. .......... $

Respuesta :

Otras preguntas

Does anyone know where I can find answer keys for CPM Core Connections Course 3 (the eighth grade one) answers? Specifically for Chapter 8? TYSM IF YOU CAN HELP
Jennifer is putting together a selection of flowers that has at most 12 flowers in it. She is choosing either roses or carnations. She wants to pick at least th
which group supported and which opposed tariffs? Do you think the American System offer a good solution to regional difference
magine that the school or municipality has already agreed to consider the issue or proposal that has been made by the public (for a new program or policy). You
advise a friend who responds to conflict by using confrontation
Help me please !!!!!!!!!​
What are the possible values for m and n
what is desert ? in brief with 5 example​
PLZ ONLY TYPE IN SSS , ASA, SAS, AAS, HL) IF the triangles are not congruent, type in NEI
(2,-7) (0,-5) find an equation