mahjoobanaseemi mahjoobanaseemi
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

NEED FAST PLS LOOK AT PIC

When priced at $40 each, a toy has annual sales of 5000 units. The manufacturer estimates that each $1 increase in price will decrease sales by 100 units. It costs $5 to produce each toy.

NEED FAST PLS LOOK AT PIC When priced at 40 each a toy has annual sales of 5000 units The manufacturer estimates that each 1 increase in price will decrease sal class=

Respuesta :

Otras preguntas

what makes a scientist a scientist?
draw a diagram to show $342 in $100 bills, $10 bills, and $1 bills
When noting good behavior, be sure to: Give praise infrequently, you don't want the teen to be "cocky." Use negative consequences (losing privileges). Make t
Number one A store sells 12 cans of nuts for $27 how much would it cost you to buy seven cans of nuts Number two Write the ratio 2/3 to 8 as a fraction in simpl
Which best summarizes the structure of the roman government A.it was organized with seperations of powers B.it was created with a top heavy leadership C.it was
Identify the mood of the following sentence go home
Why were Big Brothers and Big Sisters founded?
what is nonexample of distance
How do you round 276,431 to the nearest ten thousand?
what is the definition of aerial imagery?