madixsaunders madixsaunders
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

he price, P, that Jesse pays for gas varies directly with the number of gallons, g, he buys. It costs him $39.80 to buy 10
allons of gas.
Write the equation that relates P and g.
ow much would 15 gallons of gas cost Jesse?
rovide your answer below:
P = 15 gallons costs $

P=
15 gallon cost$=

Respuesta :

Otras preguntas

Introduced species often thrive and multiply in an environment very different from their original one. Why are they often able to do so well in their new habita
If a landscape is enveloped in fog what does it look like
PLS SOLVE ASAP!!!! Solve for angle 1.
What expression shows the correct way to find the distance between (18, 20) and (32, 16)?
The total weight of Morgan, Emily, and Ashley is 243 lb. Morgan is 30 lb heavier than Emily. Emily is 6 lb lighter than Ashley. What is Ashley's weight?
why did Japan wanted to seize other countries in ww2?
explain why you feel hot when you touch something hot
Which of the following economic goals is a major one of command economies?
Why did the congress feel the war powers act was necessary?
Together, two apples have 1/5 gram of fat. how many apples have a total of 4 grams of fat?