copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao compra almendras para preparar una salsa y servirla con fideos. Compra una bolsa de almendras de 3/8 de libra por $1.20.

¿Cuál es el precio unitario por onza que Tao paga por las almendras? (16 oz = 1 lb)
O $0.15
O $0.20
O $2.40
O $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

the derivative of y=2x^2+x+2​
X= 0 y=3 what is the equation to the parallel line?
what percent of 40 is 34?
A cone has a slant height of 26 inches and a radius of 24 inches. What is the volume of the cone?
Exercise Plus charges a yearly fee of $75 plus $10 a month. Gym and Swim charges a yearly fee of $50 plus $15 a month. When , if ever, is the cost the same?
How many leap years occur between the years 1700 and 1875?
Compare and Contrast the authors isabel allende to gabriela mistral
A clothing store is having a sale on T-shirts. The first T-shirt you buy costs \$7$7dollar sign, 7, and every additional shirt costs only \$5$5dollar sign, 5. L
Select the correct answer from each drop down menu a line passes through point
Maria sold t-shirts at a festival and made a profit of 71 dollars. She made 4 dollars for each t-shirt she sold. Her total expenses were 25 dollars. How many t-