masha59 masha59
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner mixes 2 lb of candy that costs x dollars per pound with 3 lb of candy
that costs $1.50 per pound. She sells the mix for $2.50 per pound.
How much did the 3 lb of the second type of candy cost the owner?

Respuesta :

Otras preguntas

If HF=4x+9, EF=5x + 3, and FG EH, solve for X (pictures included)
Describe the feudal system of The Zhou dynasty​
The vertex is at (-1,-3) move it to (8,10) on the coordinate grid.
LGBTQ. Unite. Mha rp
i give .....brainliest
Least to greatest 2/3, -2 2/5, 0.5, -0.8
The graph shows the number of cookies eaten and the number of calories consumed: A scatter plot is shown with the title cookie stats. The x-axis is labeled cook
At which values of X does the function F(x) have a vertical asymptote check all apply F(x) =3/(x+2) (x-7)
Under what conditions would pressure affect the reaction rate? A. If the reaction requires the use of a catalyst B. If the reaction takes place between a solid
why should you cope with life's challenges​