raemeeholm raemeeholm
  • 21-09-2022
  • Mathematics
contestada

on a recent field trip a class of 24 students each got a complete lunch for a total of $71.76 at a restaurant. If they had stopped at a restaurant across the street they could have bought a complete lunch that cost $3.19 per student. Did they get a better deal? Unit price.

Respuesta :

Otras preguntas

i need some help with this
How long does it take for your brain to shut down after dying?
What did workers do when they signed yellow-dog contracts? agreed to work for reduced wages agreed to work only eight hours a day promised they would not jo
A scientist counts 35 bacteria present in a culture and finds that the number of bacteria triples each hour. The function y = 35 * 3^x models the number of bact
Why was the piltdown man hoax damaging
I don’t know if that’s right for everyone; I don’t even know if others would think it right for me; but it’s been my theory, and it’s what I’ve aimed at in prac
What are the means of 2/3=20/30
Which of the following should one consider when choosing a career?a.the potential earningsb.the work environmentc.the required educationd.all of the above Pleas
who made the bible and why they made it
How many of the five climate types can be found in the US?