eatpito eatpito
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are advertised as $3 for 2 pounds. How much will it cost for 6 pounds of apples?

Respuesta :

karinasan0427
karinasan0427 karinasan0427
  • 25-02-2021
$9 because you do 3+3+3
Answer Link
theom0904 theom0904
  • 25-02-2021
3$ = 2 pounds 9$ = 6 pounds
Answer Link

Otras preguntas

9,12,15,18,21,? if the pattern continues, what number likely comes next?
38,137 rounded to the nearest thousand
A red light flashes every 14 minutes. A blue light flashes every 24 minutes. When will the two lights flash together again, if they last flashed together at 8 A
which microscope did robert hooke use to study tree bark
A kite descends to the ground from a height of 32 feet. Use an integer to describe the descent.
What US state traditionally holds the first contest to choose each major party's presidential nominee?
Sentence using the word compound
Factor each Polynomial 3x^2 + 17x + 10
Traveling at a speed of 6.4 miles per hour about how many miles can i travel in one minute?
Wyoming was the first U.S. territory to give women the right of _______________ , which means the right to vote